Pielęgnacja i renowacja podłogi drewnianej

Powierzchnie zaolejowane należy systematycznie czyścić dedykowanymi środkami, co więcej można poddawać je także renowacji.

- Renowacja podłogi zaolejowanej jest dużo prostsza niż tej wykończonej lakierem. Co prawda czynność tę należy wykonywać częściej, szczególnie w miejscach intensywnie użytkowanych, narażonych na ścieranie. Powstałe ubytki można z łatwością uzupełniać miejscowo, bez konieczności renowacji (szlifowania do surowego drewna całej posadzki). Aby skutecznie przeprowadzić renowację, należy przygotować powierzchnię tj. odkurzyć (na posadzce nie mogą znajdować się pozostałości piasku), odtłuścić, usunąć pozostałości past i środków konserwujących np. za pomocą koncentratu do intensyfikacji powierzchni drewnianych marki SAICOS, a następnie nanieść jedną cienką warstwę Oleju Renowacyjnego zgodnie z instrukcją producenta. Taki zabieg należy przeprowadzić jak tylko zauważymy miejscowe zmatowienie posadzki. Nie można dopuścić do przetarcia się oleju do surowego drewna, zwłaszcza w przypadku posadzek drewnianych ze zmienioną barwą, ponieważ późniejsze zniwelowanie różnic w wybarwieniu drewna jest bardzo problematyczne. Częstotliwość wykonywania olejowania renowacyjnego zależy od sposobu i intensywności użytkowania posadzki.

Natomiast w celu zadbania o czystość powierzchni pokrytej olejem, należy skorzystać z dedykowanych środków do bieżącej pielęgnacji dostępnych na rynku: zmywacza i mydła.
Ze zmywacza do podłóg drewnianych, takiego jak ten w ofercie SAICOS, dzięki któremu możliwe jest czyszczenie, zaleca się skorzystać podczas przygotowania powierzchni zaolejowanej do renowacji i do usuwania trudno zmywalnych plam. Z kolei specjalistyczne mydła z dodatkiem naturalnych wosków i olejów stosuje się do bieżącej pielęgnacji - np. raz w tygodniu. Mydło nadaje podłodze świeży wygląd, usuwa drobne zanieczyszczenia, chroni i uzupełnia niewielkie braki oleju powstałe w trakcie użytkowania. Wspomniany środek stosuje się po rozcieńczeniu z letnią wodą zgodnie z instrukcją na produkcie i przeciera się wilgotnym (nie mokrym i nie ociekającym) mopem płaskim z mikrofibry wzdłuż usłojenia drewna. Przed przystąpieniem do wykonania bieżącej pielęgnacji, powierzchnię posadzki należy oczyścić na sucho tj. odkurzyć lub zamieść. Odkurzacz powinien być wyposażony w miękką końcówkę. Jeśli zaniedbamy regularną konserwację i impregnację podłogi olejowanej, to z czasem jej dokładne wymycie może okazać się niewykonalne, gdyż brud bardzo mocno wniknie w strukturę drewna poprzez uszkodzoną „powłokę" oleju.


Podsumowując, zaolejowana, drewniana podłoga ma swój unikalny charakter - sprawia, że pomieszczenie jest przytulne i ciepłe w odbiorze, a cała aranżacja szlachetna i bliska naturze. Jednak trwałe i skuteczne olejowanie podłóg drewnianych to proces skomplikowany, wymagający specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, więc warto oddać je w ręce specjalistów: wprawnych parkieciarzy i fachowych wykonawców.

Środki do mycia i pielegnacji podłóg drewnianych :

środki do mycia i pielęgnacji podłóg drewnianych